desktopDump

Jakub Rysiu Koncewicz

Nieco o mnie /

Jakub Ryszard Koncewicz

Cześć! 👋

Jestem artystą wizualnym i projektantem obecnie przebywającym na wpół w Bydgoszczy w Polsce i w Berlinie w Niemczech. Moja główna twórczość składa się z malarstwa na tekstyliach, ale pracuję również z zinami, animacjami, instalacjami i tekstyliami wykonanymi z papieru. Lubię eksperymentować i próbować różnych mediów, ale ostatecznie zawsze wracam do malarstwa.

Instagram: https://www.instagram.com/j.r.koncewicz

​LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/jakub-koncewicz-244414264/

Bio

Jakub Ryszard Koncewicz – urodzony w 1997 roku w Bydgoszczy, Polska. W 2017 roku ukończył Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego ze specjalizacją z grafiki projektowej. Zaraz po liceum dołączył jako grafik do agencji twórczej „Blackfish Studio & Film”, gdzie pracował zdalnie przez kolejne dwa lata.

Po nieudanej próbie zapisania się na Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, spędził rok pracując jako grafik i rozwijając swoje umiejętności malarskie.

W 2018 roku Koncewicz rozpoczął studia na kierunku malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Po dwuletnim kursie w Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku dołączył do atelier Henryka Cześnika. W trakcie studiów wystawiał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Organizował projekty i był zapraszany do prowadzenia warsztatów. Niektóre z jego prac zostały zakupione do prywatnych kolekcji w Warszawie i Nowym Jorku. Przez trzy lata Koncewicz był rezydentem artystycznym w Halo Kultura, gdzie otrzymał przestrzeń studyjną. W ostatnim roku studiów dołączył do Fundacji Bochińskiego. W 2023 roku ukończył studia z wyróżnieniem, organizując wystawę „Archetype Archaeology”.

W 2024 roku Koncewicz przeprowadził się wraz z partnerem i kotem do Berlina.

Artist statement

W swojej pracy koncentruję się głównie na tematach filozoficznych, próbując eksplorować przestrzenie specyficznego rodzaju niepokoju. Używając języka znaków, kształtów i starannie dobranych form, staram się dotrzeć do najbardziej fundamentalnych aspektów ludzkiej egzystencji, szukając rzeczy trudnych do uchwycenia słowami. W mojej ostatniej wystawie „Archeologia Archetypu” zaproponowałem nazwę „poszukiwanie praobrazów” dla procesu poszukiwania znaków wskazujących na coś znajomego, ale trudnego do zdefiniowania. Wierzę, że poprzez ten proces tworzę swój własny język artystyczny, który chciałbym kontynuować i rozwijać. Poprzez ten język mam nadzieję mówić o najbardziej uniwersalnych rzeczach.